YH-dag för arbetslivets representanter
Den 12 mars 2026 bjuder myndigheten in till en förmiddag för dig som representerar arbetslivet i en ledningsgrupp inom yrkeshögskolan.
Dagen arrangeras i samarbete med Svenskt Näringsliv och äger rum på deras regionkontor i Göteborg.
Tack vare arbetslivets engagemang och samverkan med utbildningsanordnarna så visar yrkeshögskolan goda resultat och åtnjuter högt förtroende – och kan därmed fortsätta att växa och leverera efterfrågad kompetens.
Nu bjuder vi in dig som representerar arbetslivet i en yrkeshögskoleutbildning till en förmiddag då vi pratar om arbetslivets viktiga roll i YH-systemet.
Program
Inledning, syfte och mål med dagen
Myndighetens generaldirektör Magnus Wallerå, Rudolf Antoni, regionchef Svenskt Näringsliv i Västra Götaland och dagens moderator Johanne Elde, kommunikationschef på myndigheten, hälsar välkommen.
Arbetslivet som central drivkraft och beställare av kompetens inom yrkeshögskolan
Magnus Wallerå (GD) berättar om yrkeshögskolan framåt, hur företagens engagemang driver utvecklingen och hur viktig de studerandes kontakt med arbetslivet – särskilt under praktikdelen LIA (Lärande i arbete) – är för att de ska lära sig yrkesrollen, förstå vad branschen kräver, ta examen och snabbt komma ut i arbete.
Arbetslivets roll och uppgifter i utbildningens ledningsgrupp
Anna Ahvelid och Jonas Svensson, som arbetar med granskning av utbildningar, berättar om erfarenheter och ger exempel på hur din aktuella kunskap om yrkesrollen och förutsättningar i branschen kan arbetas in i utbildningens alla delar. Hur kan jag som arbetslivsrepresentant tänka när det kommer till utbildningens utformning, marknadsföring, ledningsgruppsarbete, genomförande och kontakt med de studerande?
Svenskt näringsliv om yrkeshögskolan som bas för rekrytering
Hanna Cederqvist, policyexpert kompetensförsörjning, och Kristina Cunningham, arbetsmarknads- och utbildningspolitisk expert, ger Svenskt Näringslivs syn på yrkeshögskolan och hur man verkar för att öka kännedom och kunskap om dess fördelar hos branscher och medlemsföretag, samt vad som krävs för att fler ska kunna ta emot på LIA.
Summering och avslut
Programmet avslutas senast kl. 11:00. Den som önskar kan stanna kvar och mingla och ställa kompletterande frågor fram till kl. 12:00.
Inbjudningar och livesändning
Då antalet fysiska platser är begränsat så har inbjudningar i en första runda skickats till arbetslivsrepresentanter för utbildningar som bedrivs i Göteborg. Men dagen kommer att sändas live och vara öppen för alla – arbetslivet, utbildningsanordnare och övriga med intresse av kompetensförsörjningsfrågor.
Kanske är det ett bra tillfälle att samla ledningsgruppen, för er som inte kunde erbjudas en plats i lokalen, och titta tillsammans?
Länken till livesändningen kommer att publiceras här i kalenderhändelsen några dagar innan träffen. Sändningen kommer även att spelas in och kunna ses i efterhand här på myh.se.
Välkomna!