Studerande från yrkeshögskolan och NY får chans till jobb genom LIA
Publicerad 10 april 2026
Hos märkesauktoriserade verkstaden Mechanum i Göteborg har kvalitetschef Lena Svendsen lärt sig det mesta om utbildningssystemet i Sverige. Mechanum tar emot 30-40 studerande om året och ser fördelarna med både yrkeshögskolan och den nya pilotverksamheten nationell yrkesutbildning.
”Att ta emot studerande på praktikperioder kostar tid förebyggande men man vinner i slutänden. Att panikanställa är inte bra, och vad kostar inte misslyckade rekryteringar? Det är sällan vi avslutar en provanställning på en studerande som gjort praktik hos oss först, för den har redan haft sin provanställning kan man säga.”
När Lena Svendsen kom till Mechanum började hon som servicerådgivare i kundmottagningen. Hon hade ingen direkt bilbakgrund men jobba med människor, det kunde hon.
– Jag har bara gått gymnasiet, ingen högskola, och därför säger jag att alla kan lära sig. Min bakgrund var inom handel där jag hade jobbat som säljare och senare som varuhuschef samt åkt runt i Europa och öppnat nya varuhus för en stor elkedja.
Ordnade upp praktiken
Efter fin upplärning av erfarna kollegor på Mechanum tog Lena Svendsen över schemaläggning och planering av logistiken på den stora anläggningen i Mölndal. Då märkte hon att det kunde komma elever från gymnasiets fordonsprogram till exempel, som fick ett oplanerat mottagande inför praktikperioder.
– ”Såhär kan vi inte ha det” tänkte jag. Så jag började ta kontakt med skolorna, ordna handledare internt, se till att alla elever fick ett brev med information i förväg och en välkomstpåse med arbetskläder när de väl kom hit.
Praktik leder till anställning
På den vägen är det och numera säger Lena sakligt:
– Hade vi inte jobbat med det här, var hade vi hittat vår personal då? 68 procent av mekanikerna här är före detta elever av något slag. Många av våra tidigare studerande är idag erfarna tekniker med den högsta utbildningsnivån, tack vare kontinuerlig intern kompetensutveckling och löpande märkesutbildningar.
Under ett antal år har Mechanum bland annat tagit emot studerande från yrkeshögskolan när de gör sina praktikperioder som kallas LIA, lärande i arbete. Ofta resulterar detta senare i en anställning och Lena förklarar varför det är så bra för företaget att ta emot.
– LIA-perioderna visar om personen håller för att arbeta här. Kommer man i tid? Är man intresserad? Hänger man med aktivt på mötena, hur rör man sig i verkstaden?
Ny utbildningsform för vuxna
Sedan ett par år tillbaka finns också den nya utbildningsformen nationell yrkesutbildning, NY, som bedrivs som en försöksverksamhet för vuxna studerande. Den bygger på yrkeshögskolans modell men ges på gymnasial nivå (yrkeshögskolan är eftergymnasial). I Göteborg finns fordonsutbildning inom NY och Mechanum hakade tidigt på även denna utbildningsform.
Kompletterande nivå
– Det var den bästa nyheten på länge när jag fick höra om NY. Den utbildningen kommer in så bra som komplement på en mellannivå. Ibland är förväntningarna ganska höga hos dem som kommer in via YH men vi behöver mekaniker på flera nivåer. Inget hindrar att NY-studerande avancerar med åren när de jobbar hos oss.
– Inom vår bransch behöver inte alla ha en tvåårig utbildning egentligen, och alla har inte heller den kapaciteten. NY är en kortare utbildning än YH och just de individerna behöver då inte ta mer CSN-lån än nödvändigt.
Engagerad i ledningsgrupper
Lena tar inte bara emot studerande från yrkeshögskolan och nationell yrkesutbildning, hon har också deltagit i ledningsgrupper för utbildningarna. Varje utbildning inom YH och NY styrs nämligen av en ledningsgrupp där relevant arbetsliv är i majoritet.
– Jag kan erkänna att det tog ett par möten med skolan innan jag förstod vitsen med YH. Men efter några år hade vi en grym ledningsgrupp. Vi var verkligen med och påverkade kursplanerna och vad de studerande skulle lära sig, samt i vilken ordning.
Sparar tid i slutänden
– Visst tar det tid att engagera sig, men den tiden tar du ifrån tiden du slipper lägga på att rekrytera folk. Jag kan bli frustrerad på vår bransch ibland där många förväntar sig att skolvärlden bara ska leverera färdiga medarbetare till oss utan vår inblandning. Jag är med i ledningsgrupper och branschråd, träffar grundskoleelver och håller föredrag hos arbetsmarknadsutbildningen i kommunen. Och på alla dessa ställen hittar jag våra framtida guldkorn. Man ska ha hjärnan på uppdraget, inte bara på produktionen.